ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Турција ја откажа трилатералната средба со Шведска и Финска

Турција на неодредено време ја откажа средбата на трилатералниот механизам со Шведска и Финска, закажана за февруари, по протестот кој се одржа минатиот викенд во Стокхолм кој наиде на осуда од Анкара, објави денеска државната телевизија ТРТ.

Состанокот беше одложен на барање на Анкара, соопшти ТРТ повикувајќи се на турски дипломатски извори.

Портпаролот на Ердоган на почетокот на овој месец изјави дека треба да присуствува и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.