ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Турција го одби НАТО за заштита на балтичките земји

Турција одбива да го поддржи планот на НАТО за заштита на прибалтичките земји и Полска сѐ додека Алијансата не ги признае курдските милиции како терористи, пренесува Ројтерс.

Како што пренесува агенцијата, ваквото категорично одбивање на земја-членка на НАТО (како што е Турција) на план на НАТО е случај без преседан во историјата на Алијансата.

Инаку, Најголемиот дел од Сириските демократски сили, поддржани од САД, го сочинуваат токму членови на курдските милиции.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.