ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Транспорт и врски следната година имаат на располагање 95 милиони евра

Буџетот на министерството за транспорт и врски за догодина е зголемен во односна годинава и на располагање е ставена сума од 95 милиони евра.

Најголем дел или 83 отсто од овие пари се за капитални инвестиции, вели ресорниот министер Сугаревски.

Се зголемува сумата за инвестиции во гасификација, железници изгрдба на локални патишта. Иако има намалување кај сумата за изградба на социјaлни станови сепак станува збор за заем , кој доколку треба според Сугаревски дополнително ќе биде зголемен. Сугаревски – кој и сега има најголема реализција на капиталните инвестиции во неговото министерство очекува дека до крајот на годината реализацијата на капиталните инвестоиции ќе се зголеми и кај останатите министерства кои сега имаат нискат стапка на реалзиација.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.