ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Трамп им порача на демонстрантите во Иран дека е со нив

Mandatory Credit: Photo by Jacquelyn Martin/AP/REX/Shutterstock (10144004f) President Donald Trump speaks during a meeting with former U.S. hostage in Yemen, Danny Burch, in the Oval Office of the White House in Washington Trump, Washington, USA - 06 Mar 2019

Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека САД будно ги следат иранските протести, предупредувајќи против секој нов масакр за време на противладините протести, откако Техеран призна дека го урнал украинскиот авион.

Иран претходно соопшти дека ненамерно го урнал украинскиот авион, при што загинаа 173 луѓе во авионот, што е неочекуван пресврт по првичното тврдење на Западот дека авионот е погоден од проектил.

Според информациите, проектилот бил лансиран кратко откако Иран испалил проектили на база во Ирак, во која се наоѓаат американски војници. Претседателот Хасан Рохани изјави дека воената истрага утврдила дека „проектилите испалени со човечка грешка“ го урнале Боингот 737, што го нарече „непростлива грешка“.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.