ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Трамп: Доколку Бајден и официјални биде потврден за претседател ќе ја напуштам Белата куќа

Mandatory Credit: Photo by Jacquelyn Martin/AP/REX/Shutterstock (10144004f) President Donald Trump speaks during a meeting with former U.S. hostage in Yemen, Danny Burch, in the Oval Office of the White House in Washington Trump, Washington, USA - 06 Mar 2019

Американскиот претседател Доналд Трамп вели дека доколку неговиот противник Џо Бајден формално биде признаен за нареден претседател на САД, тој ќе ја напушти Белата куќа.

Електорите кои го формализираат победникот ќе се состанат на 14ти декември и се очекува Бајден да положи заклетва на 20ти јануари како 46тиот претседател на Соединетите американски држави.

Одговарајќи на новинарски прашања Трамп сепак инсистираше дека битката сеуште не е завршена, и дека не планира да признае пораз бидејќи според него постои изборна измама иако во текот на претходната недела дозволи да започне транзицијата на административната власт со што неофицијално го трасира патот на Бајден кон претседателството.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.