ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Столтенберг од база во Романија: Постои реална опасност од нов вооружен судир во Европа

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг уште еднаш предупреди на реалната опасност од нов вооружен конфликт во Европа, по повод посетата на воената база во Романија, која е многу важна за Алијансата.

Бројот на руски војници расте, а роковите за предупредување се скратуваат“, изјави денеска Столтенберг во базата Михаил Когалничеану на југоистокот на земјата, во близина на Црното Море, додека западните земји ја обвинуваат Москва дека подготвува воена агресија против Украина.

Илјадници американски војници испратени од Вашингтон како засилување треба да пристигнат во текот на денот за да го консолидираат источното крило на Алијансата. Можни се и други сценарија покрај инвазијата на Украина, додаде тој, споменувајќи ги обидите за соборување на владата во Киев и хибридните хакерски напади.

„Во исто време, нема безбедност и продолжуваме да ја повикуваме Русија да ги смири тензиите и да се вклучи во политички дијалог со НАТО“, рече генералниот секретар на прес-конференција во друштво на романскиот претседател Клаус Јоханис.

Изразувајќи ја загриженоста на НАТО поради трупањето сили придружено со заканувачка руска реторика, тој го истакна единството на сојузничките земји и нивната решеност да реагираат.

„Затоа е толку важно присуството на трупите на НАТО во Романија“, рече Столтенберг, изразувајќи задоволство од подготвеноста на Франција да учествува во идната тактичка група во Романија, која граничи со Украина.

„Поминуваме низ најтешката криза од падот на Железната завеса“, рече Јоханис, осудувајќи ја стратегијата за заплашување на Русија. Десетици американски оклопни транспортери пристигнаа во последните 36 часа од Германија, каде што беа стационирани, во романската воена база „Михаил Когалничеану“.Таквото распоредување само долева масло на огнот и придонесува за зголемување на тензиите, рече во средата рускиот амбасадор во Букурешт Валери Кузмин, кој беше поканет во Министерството за надворешни работи на Романија следниот ден. Романија, која е членка на Северноатлантската алијанса од 2004 година, веќе прими 900 американски, 140 италијански и 250 полски војници, објави Ројтерс.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.