ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Српската изборна комисија ја потври победата на Вучиќ и СНС

Актуелниот српски претседател Александар Вучиќ, според досегашното официјално пребројување на гласовите, победи на претседателските гласови во Србија, додека неговата владејачка Српска напредна партија (СНС), исто така, се чини дека освои најмногу гласови на парламентарните избори изминатиот викенд.

Националната српска изборна комисија денеска соопшти дека со изброени 87,7 отсто од гласачките ливчиња, Вучиќ добил 59,5 отсто од гласовите што е доволно за да избегне вториот круг со неговиот најблизок конкурент, опозицискиот кандидат Здравко Понос, кој заостанува на второто место со 17,5 отсто. Адвокатот и политичар Милош Јовановиќ е на третото место од осумте кандидати кои учествуваа со 5,8 отсто од гласовите.

Рокот за објавување на конечните резултати од Изборната комисија е 7 април.
На истовремените парламентарни избори СНС водеше со 43,4 отсто, додека нејзиниот долгогодишен коалициски партнер Социјалистичката партија на Србија е на трето место до 11,7 отсто. Алијансата „Обединети за победа“ доби 13,1 отсто од сите гласачки ливчиња на гласањето на 3 април.

Коалицијата „Надеж“ освои 5,3 отсто, а додека коалицијата „Мораме“ освои 4,3 отсто од гласовите.

Вучиќ во синоќешното телевизиско обраќање веќе прогласи победа. Вучиќ е претседател од 2017 година, а претходно беше премиер. Неговата партија е на власт од 2012 година.

Тој изјави дека ќе остане на курсот на балансирање на аспирациите за членство на земјата во Европската унија со блиските и развојни врски на Белград со Москва и Пекинг.

„Ќе ја одржиме политиката што е важна за Европејците, Русите и Американците, а тоа е воената неутралност“, изјави синоќа Вучиќ.

Србија ги добива речиси сите испораки на гас од Русија, додека нејзината армија има блиски врски со руската војска. Дополнително на цврстите односи меѓу Москва и Белград, влијае и тоа што Кремљ го поддржува и противењето на Србија за независноста на Косово со блокирање на нејзиното членство во Обединетите нации.

Невладиниот Центар за истражување, транспарентност и отчетност (CRTA) смета дека изворите се нерефуларни и поднеле пет кривични пријави до властите поради „нерегуларности“, како што се купување гласови на избирачките места, чување паралелни избирачки списоци, нарушување на тајноста на гласањето, снимање настани на избирачките места, како и присуство на неовластени лица на избирачките места.

Од друга страна, пак, претставниците на изборите рекоа дека процесот е спроведен во целина „без поголеми проблеми“ и на „демократски начин. ”

Изборите ги следеа повеќе од 4.000 набљудувачи од невладините организации, како и делегации од Европскиот парламент, Канцеларијата на ОБСЕ за демократски институции и човекови права и Европската мрежа на организации за набљудување на изборите.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.