ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Спасовски: Нема нова одлука, границите остануваат отворени

Техничкиот премиер Оливер Спасовски изјави денеска дека Владата нема да разговара за затворање на северните граници што ја поврзуваат земјата со Косово и со Србија. Спасовски денеска објави дека последната одлука на извршната власт да ги задржи границите отворени, без услови за влез и излез, останува на сила. Тој исто така рече дека Владата нема да донесе политичка одлука за затворање на границите.

„Тоа не е политичко прашање“, рече тој. Владата не може да донесе политичка одлука за ова. Сакаме како и до сега да донесеме одлуки врз основа на научни проценки, врз проценките на епидемиолозите. Ако сметаат дека треба да има посебна мерка, тогаш ќе разговараме за тоа во Владата“, рече техничкиот премиер, Оливер Спасовски.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.