ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Собранието треба да отвори дискусија за имунитетот на Вељаноски

Македонското собрание денеска треба да отвори расправа за одземање на имунитетот на пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и поранешен претсеадтел на Парламентот, Трајко Вељаноски, откако вчера Јавното обвинителство побара 30 дневен притвор заради сомнеж за вмешаност во организацијата на насилствата од 27 април.

Според процедурата, Судот веќе утрово треба да испрати писмо до Претседателот на Собранието, Талат Џафери, во кое ќе се бара одземање на имунитетот на Велјаноски. Откако ќе го прифати барањето, Џафери ќе го извести претседателот на Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања, Павле Богоевски, кој треба да свика седница на Комисијата.

По синоќешниот распит во Јавното обвинитество, само Вељаноски, заради имунитеот, беше привремено ослободен како осомничен за упадот во Собранието на 27 април, додека поранешните министри Миле Јанакиески и Спиро Ристовски добија 30-дневен притвор поради можност за бегство и влијание на сведоци.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.