ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Словенија се ближи до врвот на епидемијата, експертите предупредуваат: Едвај избегнавме италијанско сценарио

Епдемиолог од Копер и експерт од националниот Институт за јавно здравје, Милан Крек предупреди на важноста на одржување на социјална дистанца како главен начин за смирување на епидемијата.

Словенски епидемиолошки експерти сметаат дека државата се приближува до врвот на епидемиајта и дека се ќе биде појасно до крајот на месецот, притоа оценувајќи дека Словенија за малку избегнала италијанско сценарио.

Словенските експерти оценуваат дека земјата се ближи до клучната фаза на епидемијата, па се надеваат на појасна слика за нејзиниот развој и смирување на бројот на новозаболени до крајот на овој месец, рекол денес на конференција за новинари портпаролот на владата за коронакризата Јелко Кацин.

Епдемиолог од Копер и експерт од националниот Институт за јавно здравје, Милан Крек предупреди на важноста на одржување на социјална дистанца како главен начин за смирување на епидемијата.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.