ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Се укинува Законот за зелени пазари што требаше да се применува од следната година

Уште не стапен на сила,  владата одлучи законот за тровија на зелените пазари да го укине.  По долгите анализи надлежните увидоа дека  примената на законот сепак ќе нанесе штета и на државата и на пазарџиите.  Но во следниот период во консултација со трговците ќе се работи на нов закон за зелени пазари.  

Дали пензионерите ќе можат да продаваат на тезга  или  не од министертвото  посочија дека тоа ќе биде регулирано со други закони.

Пазарциите се задоволни од одлуката на Владата , но  велат дека сеуште има проблеми за кој треба да се дискутира  како високите месечни закупнини за тезга и условите во кој работата. Се надеваат дека во слендиот период и овие проблеми ќе бидат ставени на маса.

Со законот  за трговија на зелени пазари кој требаше да важи од годинава, а  беше одложен за почетокот на идината се предвидуваше сите кои продаваат на пазар да обезбедат лиценца од комората на трговци. Ваквата одлука наиде на низа реакции од страна на пазарициите кој посочија дека со  тоа ќе бидат изложени на дополнителни трошоци  и некој од пазарџциите нема да можат да опстанат.

Во новиот зкаон  кој ќе се изготвува во следниот период, а се очекува да почне да важи на почетокот на 2020 година, лиценците најверојатно ќе останат, ќе се преговара само околу нивниот износ.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.