ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

„Се слушаат сирени, артилерија, дронови“ – први снимки од воената акција во Нагорно-Карабах

Сирени и звуци на борби се слушаат на видеата објавени на социјалните мрежи откако Азербејџан почна со воена акција во Нагорно-Карабах.На видеото од Степанакерт се слушаат звуци од артилериски оган. Друго видео од регионот покажува дека Азербејџан користи беспилотни летала за да ги напаѓа позициите на ерменската воздушна одбрана.

Артилериски оган можеше да се слушне и на периферијата на градот Аскеран.Рубен Вардањан, банкар и милијардер, кој до февруари беше највисок функционер во администрацијата на етничките Ерменци во Карабах, напиша на Х („Твитер“) дека Азербејџан врши голем артилериски напад врз Нагорно-Карабах гаѓајќи ги градовите и цивилите.

Бомбардирањето на блокираниот регион, наречен Арцах од локалните Ерменци, може повторно да ја разгори крвавата војна во 2020 година во која Азербејџан ја врати земјата од локалното ерменско население поради широко распространетите обвинувања за воени злосторства, пишува „Гардијан“.Министерството на Азербејџан соопшти дека оружјето не било употребено против цивилни позиции, но дека нападите очигледно биле извршени во непосредна близина на поголемите градови и населени центри. Азербејџан објави дека ги почнал нападите за да ги истера борците поддржани од Ерменија од регионот.Претходната војна, која заврши со пораз на де факто државата Арцах, поддржана од ерменската влада, траеше 44 дена и во неа азербејџанските сили го зазедоа историски значајниот град Шуша.

„Вишеград 24“ на 12 септември објави дека Азербејџан ја обвинува Ерменија дека претходниот ден во два наврата употребила артилерија против нивните сили.

„Азербејџанците придвижуваат повеќе системи за тешко вооружување кон границата. Тие ги означија возилата со превртена буква А“, се вели во соопштението.Нападите следуваа по кризата поради ефективната блокада на коридорот Лахин од страна на азербејџанската влада и активистите, што доведе до акутен недостиг на храна, лекови и други стоки во регионот. Големи делови од Степанакерт, главниот град на ерменската енклава, останаа без вода и струја.

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, ги повика Ерменија и Азербејџан да го запрат крвопролевањето во Нагорно-Карабах и рече дека московските мировни сили во регионот ќе ја продолжат својата мисија.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.