ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Сепаратистите: Командантите на Азов не се предадоа, сѐ уште се во челичарницата

Лидерот на самопрогласената Народна Република Доњецк, Денис Пушилин, вели дека украинските команданти во Азовстал во Мариупол не се меѓу оние што досега се предале.

И сепаратистите и руското Министерство за одбрана соопштија дека околу 960 бранители на Азовстал се предале. Некои беа пренесени во болници, но повеќето беа однесени со автобус во поранешна казнена колонија во одметничкиот регион.

Доњецката новинската агенција го цитираше Пушилин: „Во моментов ги нема највисоките команданти, тие не заминале. Но ова е засега“.

Русија претходно објави дека вкупно 959 украински борци, вклучувајќи 80 ранети, се предале од понеделникот од бункерите и тунелите под фабриката за челик Азовстал во Мариупол. 

Руското Министерство за одбрана соопшти дека 694 украински борци се предале во изминатите 24 часа, вклучително и припадници на Азовскиот полк, вклучувајќи 29 ранети.

Според истиот извор, 51 ранет се сместени во болница во Новоазовск, населба под контрола на Русите и нивните сепаратистички сојузници.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.