ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

СДСМ: Првите вакцини против коронавирусот пристигнуваат наредниот месец, следува процес на имунизација

Трендот на намалување на бројот на новодијагностицирани од коронавирусот, како и на процентот на позитивни од тестираните продолжува, а со тоа се намалува притисокот врз јавното здравство и врз болничките капацитети.

Ова се должи на почитувањето на мерки за заштита од коронавирусот од страна на мнозинството граѓани, како и на засилените инспекциски контроли.

Намалувањето на бројот на заразени и хоспитализирани не е причина за опуштање, туку напротив, сите треба да продолжиме доследно да ги почитуваме мерките за заштита од коронавирусот.

Првите вакцини пристигнуваат во земјата веќе од наредниот месец!

Обезбедени се 800.000 вакцини за цела 2021 година, а првите дози од вакцината на Фајзер ги очекуваме веќе во февруари.

Истовремено, Владата преку два други механизми ќе обезбеди дополнителни дози на вакцини против коронавирусот.

Едниот од нив е „Ковакс“ механизмот од каде се очекуваат уште 833.000 дози на вакцини, а како трет механизам се преговорите со земји членки на ЕУ кои се подготвени да отстапат дел од нивните вакцини.

Вкупно, преку сите три механизми во оваа година треба да се обезбеди вакцинација за 1,2 милиони жители на Македонија, односно за околу 60 отсто од вкупното население.

Вакцинацијата е последната фаза од борбата против коронавирусот. Институциите се подготвени, следува процес на имунизација на целото население, за конечна победа над пандемијата.

Затоа е потребно трпение и дисциплина од секој еден од нас, за што побрзо да се вратиме во нормалните текови на животот.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.