Советот изрази загриженост поради воената активност во близина на либискиот главен град Триполи, и предупреди дека тоа претставува закана за стабилноста на земјата, соопшти германскиот амбасадор Кристоф Хојсген, кој претседава со ова тело.

Повикот на светската организација следи откако вчера меѓународно непризнаената либиска национална армија соопшти дека ја презела контролата врз аеродромот во предградието на Триполи, како и два соседни града.