ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

САД нема да им се приклучат на глобалните напори за вакцина против ковид-19

Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека нема да соработува во меѓународните напори за развој и дистрибуција на вакцина за ковид-19 затоа што не сака да биде ограничена од мултилатерални групи како Светската здравствена организација.

Одлуката на Соединетите државида одат сами, за првпат е објавена од „Вашингтон пост“ на 1 септември, а следи по одлуката на Белата куќа во почетокот на јули да се повлече од СЗО. Трамп тврди дека СЗО има потреба од реформи и е под силно влијание на Кина.

Повторните инфекции со коронавирус предизвикуваат загриженост за имунитетот

Некои земји работат директно на обезбедување на набавка на вакцини, но други ги здружуваат напорите да обезбедат успех против болеста која не познава географски граници.

Повеќе од 150 земји воспоставија таканаречен Глобален пристап за вакцини за ковид-19 или скратено COVAX.

Тој кооперативен напор, поврзан со СЗО, ќе им овозможи на земјите да го искористат портфолиото на потенцијални вакцини за да обезбедат нивните граѓани брзо да бидат вакцинирани.

СЗО вели дека дури и владите кои склучуваат зделки со индивидуални производители на вакцини ќе имаат корист од пристапувањето кон COVAX затоа што ќе обезбедат резервни вакцини во случај оние што се прават преку билатерални зделки со производителите да не бидат успешни.

СЗО: Да запре вакциналниот национализам

„Соединетите држави ќе продолжат да се ангажираат со меѓународните партнери за да обезбедат победа врз овој вирус, но нема да бидеме ограничени од мултилатерални организации под влијание на корумпираната Светска здравствена организација и Кина“, изјави портпаролот на Белата куќа Џад Дир.

Демократскиот конгресмен Ами Бера од Калифорнија, оцени дека одлуката на администрацијата е кратковида и дека ќе ја попречи битката за ставање крај на пандемијата.

Повеќе од 150 земји воспоставија таканаречен Глобален пристап за вакцини за ковид-19 или скратено COVAX.

Тој кооперативен напор, поврзан со СЗО, ќе им овозможи на земјите да го искористат портфолиото на потенцијални вакцини за да обезбедат нивните граѓани брзо да бидат вакцинирани.

СЗО вели дека дури и владите кои склучуваат зделки со индивидуални производители на вакцини ќе имаат корист од пристапувањето кон COVAX затоа што ќе обезбедат резервни вакцини во случај оние што се прават преку билатерални зделки со производителите да не бидат успешни.

СЗО: Да запре вакциналниот национализам

„Соединетите држави ќе продолжат да се ангажираат со меѓународните партнери за да обезбедат победа врз овој вирус, но нема да бидеме ограничени од мултилатерални организации под влијание на корумпираната Светска здравствена организација и Кина“, изјави портпаролот на Белата куќа Џад Дир.

Демократскиот конгресмен Ами Бера од Калифорнија, оцени дека одлуката на администрацијата е кратковида и дека ќе ја попречи битката за ставање крај на пандемијата.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.