ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

САД и ЕУ загрижени за убиствата на авганистански безбедносни сили

Соединетите Држави и нивните западни сојузници велат дека се „длабоко загрижени“ од извештаите за убиства и насилни исчезнувања на поранешни членови на авганистанските безбедносни сили.

„Хјуман рајтс воч“ оваа недела соопшти дека Талибанците „егзекутирале или предизвикале насилно да исчезнат“ повеќе од 100 поранешни припадници на безбедносните сили во само четири од 34 авганистански провинции откако ја презедоа земјата во средината на август.

„Ние подвлекуваме дека наводните дејствија претставуваат сериозни прекршувања на човековите права и се во спротивност со најавената амнестија на Талибанците. Ги повикуваме Талибанците ефективно да ја спроведат амнестијата за поранешните членови на авганистанските безбедносни сили и поранешните владини функционери и да се погрижат таа да се спроведе низ целата земја и во нивните редови“, соопштија Соединетите Држави, Европската Унија и 20 други земји во заедничко соопштение.

Во извештајот објавен на 30 ноември, набљудувачката организација за човекови права со седиште во Њујорк го документирала убиството или исчезнувањето на 47 поранешни членови на авганистанските безбедносни сили кои им се предале на Талибанците или биле уапсени на 15 август и 31 октомври.

Талибанците ветија амнестија за сите кои се поврзани со соборената, меѓународно поддржана влада во Кабул и поранешните безбедносни сили, но наодите на групата за човекови права и други извештаи сугерираат дека барем некои локални команданти не го исполнуваат ветувањето.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.