ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

САД го осудува пукањето на венецуелската војска врз волонтери

FILE PHOTO - A worker organises humanitarian aid for Venezuela at a warehouse near the Tienditas cross-border bridge between Colombia and Venezuela in Cucuta, Colombia February 14, 2019. REUTERS/Edgard Garrido

САД ги осудува акциите на венецуелската војска и соопштија дека „светот гледа“ како војниците застрелаа двајца волонтери кои се обидувале да ја отворат границата за да дозволат да влезе хуманитарна помош.

„САД остро ја осудува употребата на сила во Венецуела против невооружени цивили и невини доброволци на границата на Венецуела со Бразил, “ се вели во изјавата од Белата Куќа.

Во соопштението се вели дека привремениот претседател Хуан Гваидо побарал итна хуманитарна помош од меѓународната заедница, додека режимот на Мадуро издал наредба да се затворат границите и да се потиснат сите кои што сакаат да донесат помош во земјата.

„Војската во Венецуела мора да дозволи мирен влез на хуманитарна помош во земјата. Светот гледа“ се вели во соопштението.

Вашингтон испрати специјален претставник Елииот Абрамс во пограничниот колумбиски град Какута кој треба да ја надгледува операцијата за поддршка на хуманитарната помош.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.