ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Руски дипломат: Следниот пат можеби ќе пукаме во бродот

Русија има право да бомбардира цел кога странски воени бродови ги нарушуваат нејзините морски граници, изјави денеска рускиот заменик министер за надворешни работи Сергеј Рјабков, коментирајќи го инцидентот во Црното Море.

Што можеме да сториме? Можеме да се жалиме на здравиот разум, да бараме почитување на меѓународното право. Ако тоа не помогне, можеме да бомбардираме не само во насока на целта, туку и во самата цел. Предупредувам, секој што ја нарушува државата границите на Руската Федерација под слоганот на слободна навигација да се воздржат од такви провокативни чекори, бидејќи безбедноста на нашата земја е на прво место “, рече тој.

“Територијалниот интегритет на Руската Федерација е неприкосновен. Неповредливоста на нејзините граници е апсолутен императив и ние ќе се бориме за тоа со дипломатски, политички и, доколку е потребно, со воени средства”, рече Рјабков, пренесува руската новинска агенција ТАСС.

Да потсетиме, вчера руското Министерство за одбрана објави дека руски воен брод отворил оган за предупредување кон разурнувачот на британската кралска морнарица кој пловел во руските води во Црното Море.

Британскиот воен брод ги напуштил руските води веднаш по инцидентот откако навлегол три километри во руски води, според руското министерство.

Конфронтацијата се случила во близина на полуостровот Ким.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.