ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Руски дипломат во ОН поднесе оставка поради војната во Украина: „Срам ми е“

Висок руски дипломат поднесе оставка на местото во ОН, коментирајќи дека „никогаш не му било толку срам од својата земја“.Добивај вести на вибер

Тој го осуди рускиот претседател, Владимир Путин за, како што рече, неговата агресивна војна против Украина.

Борис Бондарев, советник на руската мисија во Обединетите нации во Женева, го критикуваше руското Министерство за надворешни работи, каде што работеше 20 години, поради „растечкото ниво на лаги и непрофесионализам“, објави Организацијата за заштита на правата на ОН.

Во изјавата што ја сподели директорот на организацијата Хилел Нојер, Бондарев пишува:

„Во дваесетте години од мојата дипломатска кариера видов различни промени во нашата надворешна политика, но никогаш не се срамев од мојата земја како на 24 февруари оваа година. Агресивната војна што Путин ја почна против Украина, а всушност против целиот западен свет, не е само злосторство против украинскиот народ, туку и, можеби, најтешкото злосторство против народот на Русија, со задебелена буква З што ги надминува сите наши надежи и изгледи за просперитетно слободно општество во нашата земја“.

„Оние кои ја замислија оваа војна сакаат само едно – да останат на власт засекогаш, да живеат во помпезни невкусни палати, да пловат на јахти споредени по тонажа и цена со целата руска морнарица, уживајќи во неограничена моќ и целосна неказнивост. За да се постигне ова тие се подготвени да жртвуваат онолку животи колку што е потребно. Илјадници Руси и Украинци веќе загинаа само за тоа“, рече Бондарев.

Тој додаде и дека работата на МНР станала „едноставно катастрофална“ во последните години, додавајќи:

„Наместо непристрасни информации, непристрасни анализи и трезвени предвидувања, има пропагандни клишеа во духот на советските весници од 1930-тите. Изграден е систем кој самиот се залажува“, напиша Бондарев.

Тој беше особено критичен кон рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, за кој рече дека од „професионален и образован интелектуалец“ станал „личност која постојано емитува контрадикторни изјави и му се заканува на светот со нуклеарно оружје“.

„Министерството за надворешни работи денес не се занимава со дипломатија, повеќе се занимава со лаги и омраза. Тоа им служи на интересите на неколку, многу малку луѓе и со тоа придонесува за натамошна изолација и деградација на мојата земја. Русија веќе нема сојузници, обвинува други освен нејзината непромислена политика“, тврди Бондарев.

Заклучи дека не може повеќе да продолжи да работи во МНР и „да учествува во овој крвав и апсолутно непотребен срам“.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.