ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Руски „Газпром“ почна да ги полни европските резерви со гас

13.02.2014., Karlovac - Mjestani karlovackih naselja Mostanje, Gornje Mekusje, Logoriste, Koritinje, Karasi te brojnih drugih naselja i danas se bore sa poplavom. Poplavljeni su deseci podruma, kuca, voda je poplavila i novoizgradjeni procistac otpadnih voda. Gradjanima pomazu clanovi GSS-a i vatrogasci. Potopljeni procistac otpadnih voda do kojeg se moze jedino camcem. Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL

Рускиот гасен гигант „Газпром“ денеска објави дека започнал со спроведување на планот за надополнување на европските резерви на гас, чии екстремно ниски нивоа придонесоа за рекордни цени на енергијата во последните месеци.

„Газпром“ го одобри и почна да го спроведува планот за испорачување гас во пет европски подземни складишта“, соопшти руската компанија, без да прецизира дали полнењето веќе започнало и во кои земји се наоѓаат капацитетите.

„Газпром“ соопшти дека се утврдени обемот и маршрутите на транспорт на гас.

Европа, каде една третина од гасот доаѓа од Русија, со месеци се соочува со пораст на цените на бензинот, во услови на зголемена побарувачка поради економското закрепнување, бидејќи ситуацијата со епидемијата на корона вирусот е подобрена.

Цените на бензинот паднаа кон крајот на октомври кога рускиот претседател Владимир Путин му нареди на „Газпром“ да ги зголеми испораките за Европската Унија откако ги пополни руските резерви.

Извршниот директор на „Газпром“ Алексеј Милер тогаш изјави дека се планира да се заврши со полнењето на руските резерви гас до 8 ноември, по што ќе следи зголемување на испораките на гас од ЕУ.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.