ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Русија се повлекла од вториот по големина град во Херсон

Државните службеници кои работат за руската администрација во Новаја Каховка, вториот по големина град во јужниот украински регион Херсон, го напуштиле градот поради судири, изјавија денеска официјални лица, пренесува Ројтерс.

Градот лежи на источниот брег на реката Днепар, веднаш до огромната брана Каховка, за која Украина и Русија меѓусебно се обвинуваат за гранатирање. Се граничи и со влезот во Северен Кримски Канал, клучен извор на свежа вода за сушниот полуостров Крим, кој Русија го анектираше од Украина во 2014 година.

„По добро познатите настани од 11 ноември, кога на руските трупи им беше наредено да се повлечат од десниот (западен) брег на регионот Херсон, Нова Каховка беше под директен оган од артилерија од голем калибар и минофрлачи на вооружените сили на Украина“, соопшти руската управа на градот.Вработените во градската администрација и општинските институции го напуштиле градот и се преместени во безбедни подрачја во регионот. По повлекувањето на Русија од градот Херсон и областите западно од реките Днепар минатата недела, фокусот беше на градовите и селата под контрола на Русија на источниот брег, каде што руските сили велат дека зазеле одбранбени позиции.

Денешните слики објавени на социјалните мрежи се чини дека покажуваат дека руските војници го напуштаат градот Олешки, преку реката Днепар од Херсон, што сугерира дека едно од најголемите повлекувања на војната можеби не е завршено.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски им порача на светските лидери дека нема да се прекине воената кампања на Украина за протерување на руските војници по враќањето на Херсон, кој е единствениот регионален главен град што Русија го држеше откако го нападна источниот сосед пред речиси девет месеци.

Please follow and like us:
fb-share-icon

About Post Author

Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.