ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Русија: Испораката на данските ловци Ф16 на Украина ќе доведе до ескалација на конфликтот

Рускиот амбасадор во Данска Владимир Барбин изјави дека испораката на данските ловци Ф-16 во Украина ќе доведе до ескалација на конфликтот

Криејќи се зад премисата дека Украина самата треба да ги одреди условите за мир, Данска со своите постапки и зборови се обидува да му остави на Киев друг избор освен да го продолжи воениот конфликт со Русија – рече Барбин.Претседателот на Украина Володимир Зеленски ги посети Холандија и Данска, кои ветија дека ќе испорачаат борбени авиони Ф-16 на Украина. Украинскиот претседател рече дека тоа ќе ја зајакне одбраната на земјата.

Тој рече дека Украина треба да биде соодветно опремена за да се одбрани од многу посилните руски сили и се заблагодари на Данска за досегашната поддршка.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.