ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Речиси 50 мртви во зимската бура во САД, откажани над 15.000 летови

Снежната бура во САД остави речиси 50 мртви и предизвика хаос за празниците, предизвикувајќи широки прекини на електрична енергија, одложувања на патувањата и најмалку 49 смртни случаи во девет држави, според официјалните бројки.

Во сојузната држава Њујорк властите ги опишаа условите како опасни, особено во Бафало, каде службите одат „автомобил до автомобил“ во потрага по преживеани.

Екстремното време принуди да се откажат повеќе од 15.000 летови во САД во последните денови, вклучително и скоро 4.000 во понеделникот.

Бафало, град во округот Ири, е епицентар на кризата, и е покриен под огромни количини снег.

„Секако дека е снежна бура на векот“, им рече на новинарите гувернерката на Њујорк Кејти Хочал, додавајќи дека е премногу рано да се каже дека невремето е при крај.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.