ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Рама одговори на критиките: Ова им го должиме на нашите авганистански пријатели

Албанскиот премиер Еди Рама денеска на својот Твитер профил им возврати на критиките на оние кои сметаат дека сместувањето на Авганистанците во Албанија е услуга за САД.

„Вознемирувачки е да се прочита дека Албанија ги засолнува Авганистанците само затоа што тоа го побараа САД од нас, смешно е да им го свртиш грбот ним и да ги обвинуваш само САД. Сите бевме таму како НАТО и овие луѓе беа таму за нас, верувајќи во идеалите за кои се залагаат САД и ЕУ“ напиша Рама.

Тој додаде дека Албанија презема одговорности како земја членка на НАТО.

„Албанија презема одговорности како земја членка на НАТО. Можеби не сме богати, но тоа им го должиме на нашите авганистански пријатели во неволја и тоа го должиме на нашата традиција, нашето неодамнешно минато како бегалци, како и споменот што нашите деца ќе го наследат“ додаде Рама во објавата на Твитер.

Во меѓувреме првата група од 300 Авганистанци, која требаше да ќе приситигне синоќа пред полноќ, поради вчерашните состојби на аеродромот во Кабул, најавено е да прстигне попладнево во 17:00 часот.

За таа цел, како што пренесува Ора њуз, на армискиот дел од аеродромот „Ринаси” во Тирана веќе се поставуваат шатори, каде најпрво ќе бидат прифатени и ќе биде спроведена соодветна процедура, во која се вклучува и здравствен преглед, по што ќе бидат сместени во студентскиот град во Тирана, за што се преземени сите неопходни безбедносни мерки.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.