ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Рама: Изборите ќе и нанесат голем удар на опозицијата

Foreign Policy Chief Federica Mogherini (L) during a joint press conference with Albanian Prime Minister Edi Rama (R) in Tirana, on March 3, 2017. Mogherini is on a tour to the Balkan states - a tour that started in Montenegro and will end in Albania - to reassure the countries that the EU remains open for enlargement despite crises in the EU. GENT SHKULLAKU / AFP

Албанскиот премиер Еди Рама смета дека резултатите на локалните избори на 30 јуни нема да бидат добри поради отуството на опозицијата, туку затоа што ќе им зададат силен удар на противниците на правосудните реформи.

„На изборите во јуни нема да се носи одлука кој ќе ги води општините, туку каква ќе биде Албанија во следните 30 години”, рече Рама.

Шефот на албанската влада порача дека опозицијата не успеала пред две години кога со напуштањето на Парламентот се обидела да го блокира ветингот, па нема ниту сега кога на истиот начин сака да ја попречи европската интеграција на Албанија.

Опозицијата, пак, на секаков можен начин се обидува да ги спречи изборите. Нивното однесување го критикуваат и Европската унија и САД, сугерирајќи дека институциите се место за решавање на проблемите, а не улиците и насилството против полицијата, Владата и Парламентот.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.