ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Путин: Русија и Америка имаат заеднички интереси во климатските промени

Москва и Вашингтон имаат заеднички интереси за климатските промени, му рече Путин на американскиот специјален пратеник за климатски промени Џон Кери.

Кери, кој оваа недела е во посета на Москва, веќе повика на развој на соработката во областа на климата за време на состанокот со рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Русија, една од најголемите светски производители на нафта и гас, во последните неколку години во неколку наврати ветуваше дека сериозно ќе ги сфати климатските промени. Во Сибир има растечки шумски пожари и топење на мразот, заканувајќи се на повеќе градови на Северниот пол.

За време на својот годишен говор во април, претседателот Владимир Путин рече дека Русија мора да се прилагоди на климатските промени и нареди создавање индустрија што ќе го рециклира јаглеродот испуштен во атмосферата.

Климатските промени се едни од ретките области во кои САД и Европската Унија, дури и среде постојани тензии со Москва, ја изразија својата подготвеност за соработка со Русија.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.