ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Russia President Vladimir Putin chairs a video meeting of the Pobeda (Victory) organising committee at the Novo-Ogaryovo state residence outside Moscow on July 2, 2020, as he thanked Russians today after a nationwide vote approved controversial constitutional reforms that allow him to extend his rule until 2036. (Photo by Alexei Druzhinin / Sputnik / AFP) (Photo by ALEXEI DRUZHININ/Sputnik/AFP via Getty Images)

Рускиот претседател Владимир Путин го посети „заедничкиот штаб на сите родови на војската вклучени во руската специјална воена операција во украина“, соопшти Кремљ, пренесе  агенцијата ТАСС.

Путин побарал од командантите на неговите вооружени сили предлози за тоа како тие мислат дека треба да се одвива руската воена кампања во Украина.

Генералот на воздухопловните сили Сергеј Суровикин, главниот командант на руските сили кои се борат во Украина, е меѓу присутните на состанокот регистриран на веб страницата на Кремљ. Рускиот претседател вчера целиот ден го минал во седиштето на оперативната група, потврди неговиот портпарол Дмитриј Песков, но други детали за посетата и локацијата не се соопштени.

Путин целиот петок го помина во седиштето на оперативната група, изјави неговиот портпарол Дмитриј Песков за новинската агенција Интерфакс.

Не се објавени други детали за посетата на Путин, ниту за локацијата на седиштето.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.