ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Путин во ненајавена посета на Сирија

Рускиот претседател Владимир Путин денеска пристигна во ненајавена посета на главниот сириски град Дамаск каде што се среќава со неговиот сириски колега Башар Ал Асад и со руските воени претставници таму. Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков на прес конференција во Москва изјави дека Путин патувал со возило по улиците на Дамаск од меѓународниот аеродром до седиштето на руските воени сили во градот. Тој додаде дека Асад го пречекал Путин во седиштето на руските воени сили во Дамаск и дека тие разговарале и слушнале извештаи за воениот развој во различните региони од Сирија. Ова е прва посета на Путин на Дамаск и втора на Сирија откако Русија почна со воената поддршка за сириските владини сили во долгогодишниот конфликт.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.