ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Протести во Белград – „Стоп за крвавите кошули“

Протести под мотото „Стоп за крвавите кошули“ се одржаа вчера во Белград, на кои учесниците со протестен марш низ главниот град на Србија, завршија на „Плоштадот на Републиката“ и ја испратија пораката „Почнавме Србијо“, пишуваат српските медиуми.

Протестниот марш помина без инциденти, а на чело на колоната, која ја предводеа лидерите на опозицијата и бројни јавни личности, стоеше транспарент „Стоп за крвавите кошули“. Во протестите учествуваа неколку илјади луѓе, а истите се упатија и пред зградата на јавниот сервис на Србија – РТС, пишува српски Блиц.

Повод за одржување на протестите е нападот на лидерот на Левицата на Србија, Борко Стефановиќ, кој пред нешто повеќе од две недели заедно со Бобан Јовановиќ и Марко Димиќ, активисти на партијата биле нападнати и бил претепан.

На почетокот на протестот се обрати актерот Бранислав Трифуновиќ.

– Драго ми е што ве гледам овде а не на Твитер и на Фејсбук. Важно е да сфатите дека оваа борба не може да се води со палци туку со нозе, раце и грло, рече Трифуновиќ.

Лидерот на Левицата на Србија, Борко Стефановиќ за новинарите изјави на крајот на протестите дека „ова е почеток на крајот“

– Полно ми е срцето кога ќе видам толку луѓе. Србија денеска покажа дека е поширока од некои партии или фронтови, додаде тој.

Меѓу присутните како што пишува Блиц биле повеќето лидери на опозициските партии собрани во Сојузот за Србија – Драган Џилас, Никола Јовановиќ и Мирослав Алексиќ од Народната партија, лидерот на Двери, Бошко Обрадовиќ, претседателот на ДС, Зоран Лутовац, претседателот на Движењето за промени, Јанко Веселиновиќ и други.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.