ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

ПРОДОЛЖУВААТ АНТИВЛАДИНИТЕ ПРОТЕСТИ ВО БУГАРИЈА

Околу 10.000 луѓе вчера се собраа во Софија на Денот на независноста барајќи „независност од мафијата“ и оставка на Владата која ја обвинуваат за поврзаност со олигарсите.

На антивладини протести во повеќе градови се собраа по неколку илјади луѓе, а во Велико Трново, во центарот на земјата, демонстрантите извикуваа „оставка“ за време на говорот на спикерката на Парламентот Цвета Карајанчева по повод националниот празник.

„Оставка“ и „мафија“ скандираа и демонстрантите во Софија, меѓу кои имаше многу млади луѓе.

Историската зграда на парламентот вчера ја чуваа три полициски кордони врз кои демонстрантите фрлаа петарди и шишиња.

Во Софија во последните два и пол месеци секојдневно се одржуваат протести против корупција и во нив учествуваат луѓе од различни сфери и политички определби, кои бараат „живот според европските стандарди“.

Најсиромашната земја во Европската унија, Бугарија, според индексот на корупција на невладината организација Транспаренси Интернешнл е и нејзина најкорумпирана членка.

На власт речиси една деценија е десноцентристичкиот премиер Бојко Борисов, чиј мандат истекува во март следната година. Тој одби да поднесе оставка со изговор дека е загрижен за стабилноста на земјата во контекст на здравствената криза предизвикана од пандемијата на коронавирусот.

Тој на својот профил на Фејсбук напиша дека „успехот доаѓа преку дијалог, а не се конфронтација“.

Бугарскиот претседател Румен Радев, близок до опозициските социјалисти, им го честиташе Денот на независноста за „разбудените граѓани кои укажуваат на моралното пропаѓање“.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.