ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Приштински медиуими: Косово сака да ѝ воведе царини и на Албанија

Претседателот на Стопанската комора на Тирана, Николин Јака, тврди дека Приштина најавила дека ако Албанија не ги отстрани пречките за извоз на брашно, пиво и компири од Косово во следните два месеци, за Тирана ќе воведе 100 отсто зголемени царини за албанските производи.

Според весникот Газета Експрес, таков развој на настаните имало вчера на состанок за трговски олеснувања за Приштина.

Сепак, наместо договор, дошло до речиси ултиматум со закана за трговска војна, каква Приштина наметна на Белград на 21-ви ноември минатата година.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.