ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Правиме се 2023 да биде година на победа за Украина, уверува Зеленски

Украинскиот претседател Володимир Зеленски изјави дека Украинците треба да дадат се од себе за да ја добијат војната против Русија во 2023 година.

Во пораката од својот профил на Телеграм, Зеленски изјави дека се сретнал со претставници на одбраната и безбедноста за да го проценат развојот на настаните и актуелната ситуација на воениот фронт.

„Правиме се 2023 година да биде година на победа“, рече Зеленски.

Зеленски синоќа изјави дека украинската страна има информации дека Русија планира долгорочен напад врз беспилотните летала Шахедим, иранско производство што ги користи Москва во војната во Украина.

Зеленски рече дека Украина ќе направи се за да пропадне и руската офанзива.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.