ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Поранешен амбасадор ја откри контроверзијата на Каракачанов во врска со темата „Македонија“

„Сум видел многу во политиката, но ми омрзнаа политичари во Бугарија кои ќе зборуваат едно наутро и спротивното во попладневните часови„. Ова го кажал министерот за бугарскиот поранешен амбасадор во Македонија, Александар Јорданов за Красимир Каракачанов кој деновие ја заостри политиката кон Македонија.

Тој потсети на изјавата на вицепремиерот Каракачанов на 16 јуни, во која тој рече: „Ја признавме земјата со тоа име, го признавме македонскиот јазик … ништо не ме загрижува, договорот го ослободува рецидивот од глупавата политика што се случуваше до сега.“

„Во септември при посета на Скопје тој допушта неговиот говор да се преведува на македонски и не се спротистави на лице место. Ако требаше да се противи зошто допушти да се преведува на македонски?“, потсетува уште Јорданов, пренесуваат бугарските медиуми. Според него „прво треба да се мисли, а потоа да се зборува. Кај нас се појавија политичари кои прво зборуваат, а со подоцнежен датум се сеќаваат дека требало да мислат. Сега му звучат чудно зборовите на Заев.“

„Поранешниот амбасадор потсети дека во договорот со Грција Македонија се откажува од своите претензии кон античкото наследство“, но го доби она за што македонизмот, како доктрина настојуваше низ сите овие децении дека граѓаните на Македонија се нарекуваат Македонци и ќе имаат историја, таква како што тие утврдиле“.

„Нашите политичари избегаа од одговорност со овој договор и ги префрлија работите на една група научници. Од бугарска научна гледна точка нема спор дека македонскиот јазик е дијалектна норма на бугарскиот“ – рекол уште Јорданов.

-Што е тоа општа историја? Зошто, ако народите се различни нема како тие да имаат општа историја. Општа историја создава само еден општ народ.

Воведовме концепти кои треба да се разјаснат“, додаде поранешниот амбасадор, додавајќи дека насила не може да ја принуди Македонија да ја компромитира својата визија за историјата“.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.