ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Пораки за итна интеграција на регионот од Скопскиот економски форум

Македонија цврсто чекори кон ЕУ, затоа наместо да се враќаме кон минатото, да се фокусираме на иднината, вели македонскиот премиер Ковачевски на отворањето на скопскиот економски форум. Според него, војната во Укарина сериозно им зададе удар на економиите за земјите, но тврди дека македонската и во услови на криза е стабилна и продолжува да расте.

Дипломатите во земјава со порака сите политички чинители да се посветат на спроведување на реформите и процесот на проширување. И покрај големиот сомнеж кон Унијата, Брисел напорно работи да му помогне на Западен Балкан за да може да се исполни ветувањето регионот да влезе во ЕУ

Иако темата на економскиот форум беа економските предизвици со кои се соочуваат земјите по војната во Украина, сепак во фокусот се најде и српско-косовското прашање. Лидерите на земјите од Западен Балкан очекуваат процесот да заврши со взаемно признавање на двете страни.

Ова е втор ваков економски форум, а до крајот на годината европските лидери ќе седнат на маса и на Форумот во Грција …

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.