ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Под притисок на САД зголемен е бројот на камиони со хуманитарна помош во опколената Газа

Белата куќа инфомираше дека се зголемил бројот на камиони кои носат помош во Газа и тоа претставува напредок, но исто така дека тоа мора да се одржи со текот на времето за да се задоволат хуманитарните потреби во опколената енклава, пишува Си-ен-ен.

„САД го притиснаа Израел да ги прошири премините со камиони во Газа на меѓу 300 и 350 дневно“, изјави портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби.

Израел објави дека на повеќе од 300 камиони им било дозволено да влезат во Газа денеска, што е најголем број на камиони од почетокот на сегашниот конфликт.

„Тоа е добар почеток, но сè уште не е до горниот опсег на она за што притискаат САД“, рече тој. „Она што е важно е како може да се одржи со текот на времето“.

Кирби рече дека администрацијата на Бајден ќе продолжи да го притиска Израел да направи промени во неговиот механизам за деконфликт за да им дозволи на хуманитарните работници да пристапат до областите на Газа по штрајкот во кој загинаа неколку работници од „Светската централна кујна“ претходно овој месец.Кирби рече дека САД продолжуваат да работат на истрагата во кој загинаа хуманитарните работници од Светската централна кујна, но не го завршиле прегледот на документите.

Тој рече дека датумот за лична средба меѓу највисоките американски и израелски официјални лица на кои ќе се разговара за плановите за копнена инвазија на Рафах допрва треба да се постигне, но рече дека САД сè уште не гледаат индикации дека голема копнена инвазија на јужниот град Газа е неизбежна.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.