ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

ПАНДЕМИЈАТА Е ВИНОВНА: „Горење“ отпушта 2.200 работници

Компанијата за апарати за домаќинството, „Горење“ од Велење затвора 2.200 работни места, пишуваат денеска медиумите во Словенија.  

Според Синдикатот, во фабриката и во деловните канцеларии во Словенија ќе бидат укинати 1.000 работни места, а 1.200 во фабриките на „Горење“ во странство.

Инаку, оваа словенечка компанија е еден од најголемите извозници, а во 2018 го купи кинеската групација „Хисенсе“, со цел поголемо производство и продажбата на апарати за домаќиство низ Европа.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.