ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Падна владата на австрискиот канцелар Себастијан Курц

Austrian Foreign Minister Sebastian Kurz is pictured in the Hungarian Ministry for Foreign Affairs in Budapest on March 05, 2014. Kurz is on a one day visit to Hungary to discuss the situation in the Ukraine., Image: 186323907, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, AFP

Пратниците во австрискиот Парламент му изгласаа недоверба на австрискиот премиер Себастијан Курц и на преодната влада што тој ја предложи да ја раководи земјата до предвремените избори закажани за септември.

Со падот на владата што ја предводеше, Курц ќе остане запишан во историјата како канцелар кој бил најкратко на чело на една влада.

Тој ја изгуби довербата по аферата ,,Ибица“, поради која оставки поднесоа повеќе членови на владата, меѓу кои и главниот актер во тајното видео, вицеканцеларот на Австрија.

Сега се очекува состав на експертска влада , која ќе раководи до предвремените парламентарни избори на есен.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.