ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

ОН соопштија дека над 330.000 луѓе внатрешно раселени во Судан

Агенцијата за миграција на Обединетите нации соопшти дека најмалку 334.000 луѓе се внатрешно раселени во Судан откако избија смртоносни борби минатиот месец меѓу две воени фракции.

Податоците во вторникот ги објави Меѓународната организација за миграција на прес-конференција во Женева. На истиот брифинг со новинарите, агенцијата за бегалци на ОН соопшти дека повеќе од 100.000 луѓе избегале од Судан во соседните земји.

Новите бројки доаѓаат еден ден откако агенцијата за бегалци на ОН даде застрашувачко предвидување дека борбите би можеле да принудат повеќе од 800.000 луѓе да ја напуштат северноафриканската земја.Рауф Мазу, заменик-шеф на канцеларијата на Високиот комесаријат на ОН за бегалци, рече дека агенцијата планирала 815.000 луѓе да побегнат од Судан во седум соседни земји. Тој рече дека вклучува 580.000 Суданци заедно со странски бегалци кои сега живеат во Судан.

Мазу рече дека околу 73.000 луѓе веќе го напуштиле Судан.

Шефот на УНХЦР Филипо Гранди на Твитер напиша дека агенцијата се надева дека нејзините бројки за планирање нема да се покажат превисоки, но рече дека „ако насилството не престане, ќе видиме повеќе луѓе принудени да го напуштат Судан барајќи безбедност“.

Борбите меѓу суданските владини сили и паравоените сили за брза поддршка продолжија и покрај продолжувањето на уште еден договор за прекин на огнот. Суданското Министерство за здравство соопшти дека повеќе од 500 луѓе наводно се убиени, а повеќе од 4.000 се ранети од почетокот на борбите на 15 април, по односите меѓу началникот на армијата Абдел Фатах ал Бурхан и началникот на Паравоените сили за брза поддршка Мохамед Хамдан Дагало. Двајцата генерали некогаш беа сојузници во преодната влада на Судан по државниот удар во 2021 година.Борбите доведоа до запленување на лабораторија за јавно здравје во главниот град Картум од една од завојуваните фракции. Лабораторијата има примероци од заразни болести како колера и други опасни материјали. Светската здравствена организација соопшти дека заплената претставува „умерен ризик“ од биолошка опасност по спроведувањето на проценката на ризикот. Агенцијата на ОН минатата недела предупреди дека заплената потенцијално претставува „висок ризик“ од биолошка опасност.

Низа привремени примирја беа широко игнорирани од двете страни. Прекините на огнот беа воспоставени од двете завојувани фракции за да им овозможат на луѓето безбедно поминување и да отворат пат за земјата да добие хуманитарна помош. Сепак, додека борбите стивнаа во некои делови од главниот град, тешките борби продолжија на други места. Секоја страна ја обвини другата за прекршоците.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.