ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Нови 72 заболени од коронавирус во Македонија

Medical personnel at work in the intensive care unit of the hospital Pourtales site "Hospital Pourtales" during the coronavirus disease (COVID-19) outbreak in Neuchatel, Switzerland, Monday, March 23, 2020. (Jean-Christophe Bott/Keystone via AP)

Нови 72 случаи на заразени со коронавирусот регистрирани во земјав со што бројот на евидентирани порасна на 555 луѓе, соопшти денеска министерството за здравство. Бројот на починати денеска изнесува 18, што значи во изминативе 24 часа починало само едно лице. На Клиниката за инфективни болестинеколку часа по приемот во болница, почина маж од Лабуништа (Струга) на 63 годишна возраст донесен на клиниката со тешка клиничка слика.

По градови најмногу новозаболени има во Куманово 21, потоа во Скопје 14, а потоа и Тетово нови 12 заболени. Во моментов на Инфективната клиника се хоспитализирани 74 пациенти, 15 со тешка клиничка слика, 11 на механичка вентилација, другите пациенти се стабилни.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.