ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

НЕМА УСЛОВИ ЗА ВРАЌАЊЕ НА СОБРАНИЕТО: Уставниот суд се произнесе

Уставниот суд оцени дека нема услови за враќање на Собранието. 

Мнозинството уставни судии оценија дека одлуката од 15 април да не се разгледува уставноста на одлуката за распуштање на Собранието е исправна и дека нема основа за понатамошно разгледување. Нивна заедничка констатација е дека Собранието може да се врати само со нов пратенички состав, односно после избори.Претходно, имаше различни толкувања и ставови за тоа дали треба или не треба да се свика Собранието, кое веќе е распуштено. 

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.