ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Најчевска: Не е проблем да платам 200 евра, проблем е што власта не ја разбрала симболиката

Професорката Мирјана Најчевска доби казна од 200 евра, поради фрлање боја на државни институции за време на „Шарената револуција“.

Како што порача таа, не е проблемот во висината на казната, туку како што вели, владата не ја разбрала симболиката на тоа дело.

„Не е проблемот јас да платам 50, 100 или 200 евра. Симболиката беше јасна дека ја шараме државата заради тоа што не ја препознава различноста. Ја шаравме затоа што сите сме различни и поинакви. Со тоа сакавме да се ослободиме од затворот. Но, проблемот е многу суштински. Преку ова, власта испраќа порака дека не ја сфатила симболиката“, истакна Најчевска.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.