ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Најмалку петмина загинати во самоубиствен напад во Авганистан

epa06529530 Afghan soldiers in a junkyard of Soviet-era tanks on the 29th anniversary of Soviet-Afghan War, in Herat, Afghanistan, 15 February 2018. Between 25 December 1979 and 15 February 1989, a total of 620,000 Soviet Union soldiers and other security personnel served in Afghanistan. Fatal casualties came to 14,453. EPA-EFE/MUHAMMAD SADIQ

Најмалку пет луѓе загинаа, а 15 се повредени во самоубиствен бомбашки напад во авганистанската провинција Вардак.

Нападот се случи во главниот град на Вардак, Мајдан Шару, околу 35 километри југозападно од Кабул. Бомбашот самоубиец го активирал експлозивот пред полициска станица.

Меѓу загинатите има и тројца цивили и двајца полицајци. Се стравува дека бројот на жртвите можно е да порасне, бидејќи има затрупани лица под урнатините на зградата.

За сега никој не презеде одговорност за нападот, но последните години талибанците напаѓаат владини објркти и институции.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.