ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Мицкоски повика на протест од обвинителство до врховен: Заев е главата на криминалниот октопод!

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ги повика граѓаните на протест утре од Јавното обвинителство до Врховниот суд, со цел, како што рече, да ја пратат пораката дека мора да има одговорност за премиерот Зоран Заев, бидејќи, според Мицкоски, тој е глава на криминален октопод и главен кочничар на правдата.

-За е фатен на лице место како го крши законот, тој постојано се вплеткува во криминал и скандали. Ова не е европската иднина, туку криминалната приказна за Заев. Аудио-материјалот што беше објавен покажува дека Заев е виновен за неправдата. Има јавно признание дека Заев ја злоупотребил службената должност диктирајќи одлуки на Врховен суд. Потоа, тој признава дека има стратегија да се влечат случаите и за тоа знае Катица Јанева. Трето, шемата за паѓање на случаите е јасна – преку закон за јо или одлука на Врховен – рече Мицкоски.

Тој додаде дека Јавното обвинителство молчи за овој случај, бидејќи, како што истакна, е под целосна контрола на власта на Заев.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.