ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Министерството за економија, половина милион евра за соларни панели

Министерството за економија годинава одвои речиси половина милион евра за субвенционирање на замена на прозорци и поставување соларни панели. Од двата јавни повика до крајот на јуни може да „профитираат“околу 1.300 семејства. Министерот Бектеши вели дека овие мерки имаат за цел заштеда на електрична енергија.

“Ако направиме споредба, ќе забележиме дека од 2017 година до денес субвенционирани се повеќе од 2.500 домаќинства во Македонија кои беа заинтересирани за овие мерки. Ги повикувам сите заинтересирани да ја искористат можноста и да аплицираат што е можно поскоро“, изјави Крешник Бектеши, министер за економија.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.