ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Минатата недела намален бројот на новозаразени и на смртни случаи од ковид19

Во периодот од 29 ноември до 5 декември бројот на тестирани за Ковид19 е намален за 9,8 отсто, а бројот на новозоразени е намален за 17,3 отсто во однос на минатата недела, се наведува во денешната објава на Институтот за јавно здравје.

Според податоците на институтот процентот на позитивност се движи од 7,8 отсто до 19 отсто, односно просечно 13,1 отсто. Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје, а највисока неделна инциденца е регистрирана во Берово. Најмногу новозаразени се лица на возраст над 60 години, а најмал број е регистриран кај децата на возраст до девет години.

Во извештајот се наведува дека се намалиле и реинфекциите, па пријавени се 40 луѓе кои со ковид се заразиле по втор пат, што е намалување од 9,1 отсто во однос на претходната недела.

„Пријавени се 68 смртни случаи во 18 градови во текот на изминатата недела, со намалување од 30,6 отсто во однос на претходната недела“, се наведува во анализата на Институтот за јавно здравје.

Please follow and like us:
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.