ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Меркел: Постои можност ЕУ да не постигне договор за помошта

Германската канцеларка Ангела Меркел изјави денес дека постои можност лидерите на Европската унија да не постигнат договор за стимулативен буџет за европските економии уништени како резултат на последиците од вирусот „Ковид-19“, пренесува Ројтерс.

„Има многу добра волја, но и многу ставови. Ќе ги направам сите напори, но постои можност да не се постигне резултат“, рече Меркел.

Веќе трет ден по ред, водачите на 27 земји-членки на ЕУ преговараат за новиот буџет на ЕУ, кој делумно треба да обезбеди неповратна помош на земјите-членки во санирање на последиците врз економиите предизвикани од вирусот „Ковид-19“, додека делумно во форма на заеми.

Please follow and like us:
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.