ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Македонската економија официјално во рецесија

Падот на БДП во третиот квартал е -3,3 проценти, објави статистиката. Пад е регистриран и кај извозот и кај увозот и домашната потрошувачка. Сепак за период од 9 месеци минусот во економијата достигна до 5,7 проценти.

Министерот за економија Бектеши смета дека падот на БДП за годинава нема да надмине 4,5, Народната банка пак има многу полоши прогнози.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.