ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Мазутот поскапува, цената на другите горива останува иста

Мазутот М-1 НС од ноќеска на полноќ поскапува за 1,183 денари за килограм, а цената на другите горива останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ). Со одлуката се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 0,6 отсто.

Новата малопродажна цена на Мазутот М-1 НС ќе изнесува 40,574 денари за килограм. Моторниот бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 и понатаму ќе се продава за 83 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БС – 98 за 85, ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) за 72, а Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 71,5 денари за литар.

Од РКЕ посочуваат дека референтните цени на нафтените деривати на светскиот пазар во споредба со претходната пресметка бележат зголемување кај бензините во просек за 2,374 отсто, кај дизелот за 1,841, кај екстра лесното масло за 2,126 и кај мазутот за 4,61 отсто. Курсот на денарот во однос на доларот по кој беа формирани цените со претходната пресметка е понизок за 0,53 отсто.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.