ТЕЛЕВИЗИЈА ЕДО

СЕКОГАШ СО ВАС

Лидија Димова остана без пасош – се избора нов директор во агенцијата за европско образование

Обвинителството побара, кривичниот суд одлучи да и го одземе пасошот на разрешената директорка на Националната агенција за европско образование Лидија Димова. Осомничена дека направила штета на буџетот на агенцијата, и ја залоупотребила службената положба Димова која што мина половина час кај судија на претходна постапка се обиде да ги избегне медиумите. Без одговор, Димова и адвокатите си заминаа од судот.

Пред Димвоа кај судија на претохдна постапка притигна и нејзинот поранешен соработник Александар Гочев кој, пак, според обивнителството исто располагал со пари на агенцијата и сторил финансиска штета. И за двајцата судот освен пасошот се одлучи и за други мерки на претпазливост.

Ве молиме следете не и стискајте лајк:
error
fb-share-icon
Copyright © Едо телевизија. | Newsphere by AF themes.